mahas
13 بهمن 1401 - 13:19

۱۱۰ طرح بخش کشاورزی فارس افتتاح می شود

شیراز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در ایام دهه فجر ۱۱۰ طرح عمرانی و اشتغال زا با مجموع سرمایه گذاری ۸ هزار و ۵۱۷ میلیارد ریال در این استان به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی دهقان پور صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۶۰ مورد از طرح‌ها در حوزه عمرانی با حجم سرمایه گذاری یک هزار و ۲۲۱ میلیارد ریال است و موجب تثبیت اشتغال هفت هزار و ۱۱۵ نفر و منتفع شدن ۱۹ هزار و ۶۱۳ خانوار روستایی و عشایری می‌شود، تصریح کرد: ۵۰ طرح با سرمایه گذاری هفت هزار و ۲۹۶ میلیارد ریال نیز در حوزه اشتغالزایی قرار دارد که ۴۵۸ فرصت شغلی جدید را ایجاد خواهند کرد.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه بیشترین حجم سرمایه گذاری‌ها برای طرح‌های قابل افتتاح در زیر بخش صنایع تبدیلی و غذایی به میزان چهار هزار و ۵۳۲ میلیارد ریال انجام شده است، اظهار کرد: این حوزه سهم اشتغالزایی ۲۶۳ نفری در ۱۹ طرح را داراست.

به گفته وی؛ بسته بندی محصولات کشاورزی، تولید فرآورده‌های لبنی، سردخانه دو مداره، سردخانه بالای صفر، سردخانه زیر صفر، سردخانه و بسته بندی میوه، بسته بندی خشکبار، تولیدی آرد گندم، عمل آوری و بسته بندی گوشت و خدمات انبار داری و نگهداری محصولات کشاورزی از عناوین طرح‌های صنایع بخش کشاورزی است که به بهره برداری خواهد رسید.

او با بیان اینکه طرح‌های حوزه تولیدات گیاهی با توجه به هدف گذاری‌های انجام شده و به لحاظ ضرورت‌های موجود از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای ای برخوردار است، ابراز کرد: تعداد ۲۲ طرح گلخانه‌ای به منظور تولید محصولات سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی در سطح بالغ بر ۱۸ هکتار و با سرمایه گذاری دو هزار و ۲۳۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۶۵ نفر آغاز به کار خواهد کرد.

دهقان پور با اشاره به سهم ۵۳۲ میلیارد ریالی بخش تولیدات دامی از مجموع سرمایه گذاری‌های انجام شده برای طرح‌های این بخش افزود: ۹ طرح در زمینه پرورش گاو شیری، گوسفند داشتی و بره پرواری با اشتغالزایی ۳۰ نفر در ۶ شهرستان بیضا، مرودشت، خنج، پاسارگاد، فسا و کازرون فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ۳۰ طرح زیر بنایی بخش کشاورزی با صرف اعتبار ۳۰۳ میلیارد ریال و تثبیت اشتغال برای دو هزار و ۸۴۰ نفر و انتفاع دو هزار و ۸۸۰ خانوار آماده بهره برداری است، افزود: این طرح‌ها در قالب احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی، کانال‌های آبرسانی، کانال انتقال آب، لایروبی کانال‌های آبرسانی، مرمت تغذیه مصنوعی، مرمت و لایروبی قنوات، احداث و مرمت جاده بین مزارع و بهسازی کانال آبیاری قنوات است.

به گفته دهقان پور؛ اجرای فاز پنجم از کانال پایاب سد سلمان فارسی به طول دو کیلومتر، اجرای شبکه آبیاری عمومی پایاب سد خسویه به طول دو هزار و ۱۰۰ متر، بهسازی جاده بین مزارع روستای مائین در مرودشت به طول دو هزار و ۲۰۰ متر از جمله طرح‌های زیر بنایی انجام شده است.

او به اجرای دو طرح بزرگ سامانه‌های نوین آبیاری از نوع کلاسیک ثابت در شهرستان اقلید نیز اشاره کرد و گفت: این دو طرح در وسعتی به مساحت بیش از ۳۵۲ هکتار با سرمایه گذاری ۱۳۶ میلیارد ریال اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده است که موجب انتفاع و تثبیت اشتغال ۲۰۸ خانوار می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1014867