mahas
13 بهمن 1401 - 01:27

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

اسکی‌ در «سرکِشتی»، طبیعت‌گردی در «کول چپ» و «تخت‌چان»، ماهی‌گیری در تالاب‌ها، کوهستان‌نوردی در «گرین» و ... را یک‌جا می‌توان در این فصل از سال لرستان تجربه کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: لرستانی‌ها در سرزمینی زندگی می‌کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه‌های هفت رنگی آذین بسته شده است لرستان را می‌توان سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت‌های بهشتی، دریاچه‌های منحصر به فرد، تالاب‌های بکر و جنگل‌های انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران را در خود جای داده است.

لرستان «چهار فصل» پذیرای گردشگران

در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به دلیل ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزش‌های جوی به‌طور عمده به‌صورت برف بوده و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است، این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حدفاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب‌وهوای مدیترانه‌ای به‌صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است.

بیشترین میزان بارندگی در این نواحی که در فصول پاییز، زمستان و بهار صورت می‌گیرد، شهرستان بروجرد و بخش‌های شمالی شهرستان خرم آباد، الشتر، چغلوندی، دلفان، شمال زاغه، بخش‌های میانی حومه الیگودرز در این ناحیه آب و هوایی واقع شده‌اند.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

همچنین در نواحی مرکزی لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است، این منطقه دارای زمستان‌های ملایم و تابستان‌های نیمه گرم است، ریزش‌های جوی اغلب به صورت باران در فصول پاییز و زمستان و به میزان قابل توجهی در بهار صورت می‌گیرد، شهرستان خرم آباد، قسمت‌هایی از بخش «ززو ماهرو» و مرکز شهرستان الیگودرز و به طور کلی قسمت‌های مرکزی استان لرستان جزو این ناحیه محسوب می‌شوند.

نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان نیز به دلیل همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم است، آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را به صورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استان‌های همجوار درآورده است.

شاید در کمتر جایی بتوان به فاصله چند کیلومتری تالاب‌های منطقه گرمسیر پلدختر به رشته کوه پر برف «اشترانکوه» و «تونل برفی» ازنا رسید، چهارفصل بودن لرستان فرصتی است برای بازدید گردشگران از جاذبه‌های طبیعی و بکر آن.

گردشگری زمستانه را در لرستان تجربه کنید

عطا حسن‌پور کارشناس میراث فرهنگی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در فصل زمستان گردشگران می‌توانند به تالاب‌های پلدختر بروند و در آن‌ها شنا و ماهی گیری کنند، در حال حاضر زمستان جنوب لرستان شامل پلدختر، بخش «پاپی»، «تنگ هفت»، ایستگاه «کشور» و ایستگاه «سپیددشت» مانند اردیبهشت خرم‌آباد است.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

این کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری لرستان با تأکید بر لزوم توجه به گردشگری برف و برگزاری جشنواره‌های «آدم‌برفی» در لرستان با توجه به وجود ظرفیت‌های موجود در این استان، افزود: «اشترانکوه یا آلپ ایران» در شهرستان ازنا قرار دارد و در این شهرستان یخ‌هایی با قطر سه متر بر روی دریاچه گهر در فصل زمستان وجود دارد.

حسن‌پور با اشاره به اینکه مناطق جنوب لرستان به‌خصوص دره «کول چپ»، «تخت چان» پلدختر، «کرکی»، «تنگ هلت»، «تنگ هفت»، «تنگ پنج»، «کول پیر»، «سپیددشت»، دره «کشور» و آبشار زمستانه «نوژیان» مناطقی هستند که برای گردشگری زمستانه اما در نقاط گرمسیر مفید هستند، گفت: تنها آبشاری که در فصل زمستان برای گردشگری مفید است آبشار «نوژیان» است.

وی، بیان داشت: همچنین مناطق غرب و جنوب غرب لرستان مانند تنگه «شیرز»، دامنه کوه «وره زرد»، «هومیان»، «رماوند»، چشم‌انداز سد «سیمره»، «رودبار» کوهدشت، غارهای منطقه «رومشکان»، غار «کلماکره»، دامنه «کشکان» کرانه «سیمره»، دامنه‌های «کبیر کوه» برای گردشگری معتدل زمستانه بهترین نقاط هستند.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری لرستان با اشاره به تالاب‌های پلدختر، دره «خزینه» و … برای گردشگری زمستانه، تصریح کرد: منطقه «کول چپ» در شهرستان پلدختر از یک دره بسیار زیبا و دیدنی تشکیل‌شده و در قعر این دره یک رودخانه همیشه جاری جریان دارد.

آرامش و طبیعت بکر را در «کول چپ»، «تخت چان» و… تجربه کنید

حسن‌پور با اشاره به دیدنی‌های طبیعی و منظره‌های بکر شامل درختان بلوط، کوهساران، دیواره‌های صخره‌ای عمودی، گیاهان دارویی و گونه‌های جانوری موجود در منطقه «کول چپ» پلدختر، بیان داشت: غیرازاین آثار تاریخی فراوانی در این دره وجود دارد.

وی با اشاره به وجود سلسله آسیاب‌های «کول چپ» که شامل پنج آسیاب بسیار زیبا هستند، تصریح کرد: وجود باغات انار بسیار زیبا در انتهای دره، آب‌انبارهای صخره‌ای و آرامشی که در این تنگه وجود از دیگر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در آن است.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

این کارشناس حوزه گردشگری لرستان، تأکید کرد: هرگاه وارد این تنگه می‌شوی، هیچ صدایی غیر از صدای خش‌خش برگ درختان، بادی که در تنگه می‌پیچد و صدای آواز بلبل، چکاوک و کبک را نمی‌شنوی.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه آب‌وهوای این تنگه به حدی مناسب است که می‌توان آنجا چادر مستقر کرد و حتی شب را هم در این منطقه به سر برد، افزود: وجود آبشارهایی که در طول این دره وجود دارد یکی دیگر از زیبایی‌های منحصربه‌فرد منطقه «کول چپ» است.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه شیب این دره زیاد است در هر صخره از این دره، یک آبشار وجود دارد، گفت: همچنین چند غار و سکونتگاه پیش از تاریخ بشر در این دره وجود دارد.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری لرستان با اشاره به زندگی عشایر و «کپر نشینان» در این منطقه، افزود: این امر نیز یک جاذبه گردشگری فرهنگی محسوب می‌شود و برخورد با این عشایر و مهمان‌نوازی آن‌ها جاذبه خاصی دارد.

حسن‌پور، تأکید کرد: همین شرایط آب و هوایی، جغرافیایی و … در مناطق دیگر جنوب لرستان مانند «تخت چان»، «موندره»، غار «کرکی» و… وجود دارد.

برای اسکی سواری به «سرکشتی» بروید

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تپه‌ماهورهای بخش «چغلوندی»، بخش «زاغه»، «پل هرو»، «رازان»، «گریت»، «ممیل»، صخره‌های «ازنا سگوند تا ممیل»، ارتفاعات «بلقیس» و … لرستان که برف‌گیر هستند، اظهار داشت: در این مناطق و به‌خصوص ارتفاعات «بلقیس» و «ازنا سگوند تا ممیل» شاهد وجود و تعامل بین برف، سبزه و صخره هستیم.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

این کارشناس حوزه گردشگری لرستان، عنوان کرد: در تنگه «ممیل» و ارتفاعات «بلقیس» یک رودخانه جریان دارد، سیاهی کمر کوه با سفیدی برف یک تضاد خیلی خاص و بکر و سفیدی برف و سبزی صخره طبیعتی بی‌نظیر را در این منطقه ایجاد کرده است.

حسن‌پور با اشاره به منطقه «تخت شاه» الشتر و «سرکشتی» نورآباد، گفت: در حال حاضر منطقه «سرکشتی» نورآباد برای بحث اسکی سواری بی‌نظیر و فوق‌العاده است، ارتفاع کوه در این منطقه سه هزار و ۵۰۰ متر است اما صخره‌ای در آن وجود ندارد که از آن پرتاب شوی و همه آن «تپه‌ماهور» است و این تپه‌ماهور برای اسکی بی‌نظیر است.

کوهستان نوردی را در «اشترانکوه»، «گرین» و… تجربه کنید

وی با اشاره به مناطق کوه «گرین»، «اشترانکوه»، «قالی کوه» و … برای زمستان نوردی و کوهستان نوردی گردشگران، بیان داشت: این مناطق قابلیت برگزاری جشنواره زمستان نوردی را دارند.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

این کارشناس حوزه گردشگری لرستان همچنین با اشاره به فصل «عاشقی کل و بزهای کوهی»، گفت: «سفیدکوه ازنا»، «سفیدکوه خرم‌آباد» و «یافته» برای کسی که دنبال گردشگری حیات‌وحش است تا پایان زمستان بهترین جاذبه گردشگری محسوب می‌شود.

بازدید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر از جاذبه‌های طبیعی لرستان

عطا حسن پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، اظهار داشت: در شش ماهه ابتدای امسال دو میلیون و ۳۰۵ هزار نفر از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی لرستان دیدن کرده‌اند که قلعه «فلک‌الافلاک» خرم آباد با آمار ۱۸۵ هزار و ۴۷۹ نفر بیشترین بازدیدکننده‌ها را داشته است.

وی، اظهار کرد: در این مدت، در مجموع بیش از ۶۲۴ هزار نفر از اماکن تاریخی و موزه‌های لرستان بازدید داشته‌اند که بیشترین بازدید مربوط به شهر خرم آباد و قلعه تاریخی، فرهنگی «فلک‌الافللاک» بوده است.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه در این مدت همچنین بیش از یک میلیون و ۲۳۵ هزار نفر از جاذبه‌های طبیعی لرستان بازدید داشته‌اند، افزود: بیشترین آمار بازدید در جاذبه‌های طبیعی نیز از آبشار «بیشه» خرم آباد بوده است.

حسن‌پور، تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال ۱۷۷ هزار نفر از اماکن مذهبی، ۲۶۳ هزار و ۷۰۰ نفر از جاذبه‌های دست‌ساز و سه هزار و ۶۴۰ نفر از مناطق تفریحی لرستان بازدید کرده‌اند.

لرستان میزبان گردشگران داخلی و خارجی

وی به وجود بیش از ۶۰ آبشار دائمی و فصلی، اماکن تاریخی، چشمه‌ها و سراب‌ها، پل‌های تاریخی، غارها و تالاب‌ها در کنار آب و هوای چهار فصل لرستان اشاره و بیان داشت: تلاش می‌کنیم به منظور رفاه گردشگران زیرساخت‌های لازم را در کنار جاذبه‌های استان فراهم کنیم تا شاهد ماندگاری بیشتر مسافر در این دیار زیبا و خوش آب و هوا باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری وارد لرستان شده‌اند که ۳۸۳ هزار و ۲۹۵ نفر از آنها در مراکز اقامتی استان اسکان داده شده‌اند.

لرستان چهار فصل پذیرای گردشگران

حسن پور عنوان کرد: از مجموع اقامت مسافران در استان لرستان در شش ماهه ابتدای امسال، بیشترین اسکان مربوط به اقامتگاه‌های موقت از جمله کمپ‌ها و چادرهای مسافرتی با ۱۳۵ هزار و ۷۸۸ نفر و هتل‌ها با ۵۰ هزار و ۵۴۵ نفر بوده است.

وی، گفت: لرستان با آب و هوایی مطلوب دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری زیادی در حوزه‌های متعدد تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که در تمام فصول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1014133